Общата цел на света е да се ограничи повишаването на глобалната температура до 1.5°C и да се постигнат нулеви нетни емисии до средата на века. Индустрията на напитките играе важна роля тук – тя представлява около 3,8% от глобалните емисии на въглероден диоксид според докладите.
Докладът Zero Waste Europe, изготвен от Eunomia Research & Consulting, установи, че опаковките за еднократна употреба и трите основни материала за опаковане на напитки – стъкло, PET и алуминий се очаква да надхвърлят разпределения им въглероден бюджет. Авторите на доклада установиха, че “Секторът на опаковките за напитки в ЕС като цяло се очаква да надхвърли общия си въглероден бюджет. Очевидно е, че поддържането или увеличаването на настоящото търсене на материали за опаковки на напитки е несъвместимо с постигането на бъдеще с по-малко от 1.5°C глобално затопляне.”
Елизабет Стааб, глобален мениджър за устойчивост на опаковките на H.B. Fuller обяснява как целите на Net Zero в сектора са поставени спрямо регулаторния контекст в цяла Европа: „Индустрията в Европа е силно ангажирана в разработването, усъвършенстването и прилагането на стратегия за нулево нетно производство за постигане на целите, определени от Европейската зелена сделка за въглеродно неутрално производство до 2050 г. Хранително-вкусовата промишленост и индустрията за напитки са в основата на тези усилия, изследвайки своите вериги за доставки, операции и дистрибуция. По-специално индустрията за напитки е изправена пред предизвикателство, като опаковките съставляват голяма част от нейния въглероден отпечатък. Производителите и марките се справят с това по различни начини, но крайната цел остава същата.”
Има много различни аспекти на това предизвикателство в зависимост от фактори като материала, използван за производството на бутилки, модели за доставка, повторна употреба срещу рециклиране, нива на събиране и др.
Стъкло: Добре установен модел за повторна употреба
Целите за повторно използване са ключова част от действащото законодателство. Регламентът за опаковки и отпадъци от опаковки PPWR налага до 2030 г. 20% от студените и топли напитки да се пълнят в контейнер, който е част от система за повторна употреба, я до 2040 г. делът им да достигне 80%. Повторната употреба се оказва по-трудна за мащабиране, отколкото мнозина биха се надявали, но ситуацията е сложна и специфична за материала.
Например, според доклада Zero Waste Europe, стъклото има особено висока консумация на енергия, но в същото време то е и най-широко използваният повторно бутилиращ материал, особено сред пивоварни и дистрибутори на вода.
Като се има предвид, че стъклото е подходящо за повторна употреба, а не за еднократна употреба, как можем да гарантираме, че моделите за повторна употреба имат най-малко въздействие върху околната среда, когато ще са необходими значителни количества енергия и вода за транспортиране, измиване и връщане на стъклени бутилки? Именно тук използването на правилните системи за етикетиране може да играе ключова роля.
„Събирането на бутилките, измиването им и подготовката им за повторно пълнене и разпространение в супермаркети и търговски обекти е добре познат и утвърден модел за повторна употреба“, казва Стааб. “Разстоянието, което бутилките за многократно пълнене трябва да изминат, е ключов определящ фактор, ако този модел е екологично устойчив. Освен това за производителите използването на вода и енергията, необходима в процеса на измиване, е ключова област за намаляване, за да постигнат целите си за нетно нула. Гарантирането, че етикетите се измиват напълно, всеки път, без пренасяне на етикети е от съществено значение, като по този начин се намаляват нивата на препарата и температурата на водата предлагат допълнителни предимства. Те могат да бъдат постигнати в затворен басейн за бутилки, когато производителите имат контрол върху всички стъпки в техния производствен процес.
Стааб напомни, че решения като технологията за етикетиране на водна основа Fuller’s Earthic™ 2023 е „уникално разработена“, за да постигне точно тези резултати в машината за миене на бутилки: нулево пренасяне на етикети, по-малко препарат и по-ниски температури на водата за затворени бутилки.
Освен това, “Когато производителите работят в среда с отворен цикъл, използването на изключително ефективната Earthic технология за етикетиране на H.B. Fuller предлага предимства за частта от бутилките, които производителят е напълнил и етикетирал с това ефективно лепило за етикетиране.” каза Стааб.
Постигане на Net Zero с PET
PET е най-разпространената механично рециклирана пластмаса в световен мащаб, а също и най-често използваният материал за опаковане на напитки. Когато става въпрос за модели за еднократна употреба, този материал предлага по-завладяваща опция от стъклото, тъй като е относително лек, ниско въглеродно интензивен и по-евтин за производство. Специфичните предизвикателства тук са как да се подобри рециклируемостта и циркулярността. Изборът на лепила е важен фактор както по отношение на сигурността, така и по отношение на лесното отстраняване за рециклиране:
“Обвиващите етикети, които най-често се използват върху PET бутилки използват минимално количество лепило за сигурно залепване. За газирани безалкохолни напитки, които се разширяват при промяна на температурата, тези лепила трябва да предложат добра гъвкавост, за да се гарантира, че етикетът остава на място и не изскача”, напомня Стааб.
Тя добави: “От подобно значение е премахването на етикетите и лепилото в рециклатора. Измиването с гореща каустик течност и смилането са ключовите стъпки за отстраняване и тяхната ефективност се осигурява от горещо стопяеми лепила за етикетиране, предназначени за рециклиране, които могат да се мият с алкали. Класовете за етикетиране на Earthic са PETCycle, Returnpack и Papla/Veolia на H.B. Fuller са сертифицирани и фино настроени точно за този процес на рециклиране.”
Събирането, сортирането и рециклирането на PET бутилки също ще се възползват от бъдещи схеми за връщане на депозити (DRS). Според PPWR, ако страните не са в състояние да постигнат повече от 90% събираемост до 2029 г., тогава такива схеми ще станат задължителни. Установените схеми в страни като Германия, Литва, Словакия и Норвегия вече са създали значителни печалби. И като се има предвид, че беше широко съобщено, че всички държави-членки не са постигнали целите за събиране, може да станем свидетели на по-широко разпространение на DRS по-рано, отколкото по-късно. Още веднъж, тук технологиите за етикетиране, като тези на H.B. Fuller, които са предназначени за лесно измиване, могат да играят важна роля.
„Схемите за връщане на депозити са ключов стълб за успеха на рециклирането на PET бутилки и се използват и за стъклени бутилки и алуминиеви кутии в някои страни“, казва Стааб. “В момента няколко страни от ЕС, включително Обединеното кралство, обсъждат DRS и тяхното прилагане. Очакванията са, че това значително ще повиши нивата на събиране и рециклиране. Проучванията показват, че сумата на депозита на контейнер е ключов индикатор за успеха на схемата: ако депозитът е само няколко цента, потребителите не са достатъчно стимулирани да върнат контейнерите.”
Значението на транспортната опаковка
Като се има предвид нарастващият фокус върху задължителните изисквания, като например за DRS, H.B. Fuller също вярва, че е важно да се хвърли светлина върху една област от веригата за доставки, която може би често се пренебрегва: транспортните опаковки.
Регулаторният контекст е фактор. PPWR включва раздел за транспортни опаковки: съгласно член 29, параграф 1, опаковките на палети и ремъците от всякакъв материал ще бъдат подложени на квота за повторна употреба от 40% при трансгранични доставки между независими икономически оператори от 1 януари 2030 г. Това означава, че индустриите в много случаи ще бъдат задължени да преосмислят как техните стоки се транспортират до клиентите.
Тъй като е от съществено значение да се намалят скъпите счупвания или развалянето на продукта, често се използва много опаковъчен материал за закрепване на товара към палет. Но има начини да се намали използването на материали, като същевременно се запазят продуктите безопасни, като например чрез технология за лепило.
„За закрепване на контейнери върху палет се използват горещо стопяеми спирали и лепила на водна основа, което значително увеличава присъщата стабилност на палета и предлага възможност за намаляване на използваните материали“, казва Стааб. „Това е област с много скрит потенциал за спестяване на материали и разходи.“
Нетна нула – предизвикателство за цялата верига на доставки
Очевидно има много теми, които производителите на напитки трябва да обмислят в днешната регулаторна среда, докато се придвижват към целите за нетно нула. Лепилата могат да играят ключова роля тук, но задачата включва холистично разглеждане на цялата верига на стойността, от снабдяването със суровини до производството, опаковането и дистрибуцията.
Ако се имате нужда от допълнителна инфоформация, моля да се свържете с нашите специалисти, за да проучите решения за лепила и уплътнители за предизвикателствата на вашия продукт.