Важно ли е лепилото при рециклирането на опаковки от картон или велпапе?

Рециклирането на опаковки не винаги е толкова просто, колкото изглежда на пръв поглед – особено ако се пренебрегнат лепилата и другите консумативи, използвани при изработката им.


Рециклирането на опаковки се е превърнало в крайъгълен камък за изграждането на по-екологичен бизнес и преработвателите играят жизненоважна роля за постигането на това. Освен избора на субстратни материали за рециклиране, естеството на процеса на рециклиране означава, че изборът на лепило може да окаже значително влияние върху цялостното въздействие на опаковката върху околната среда.

От отпадъци към ресурс

Рециклирането на на опаковки от картон или велпапе започва със събирането и сортирането на изхвърлените материали на основата на влакна, за да се разделят и отклоняват към правилните потоци отпадъци. Веднъж сортиран, материалът се раздробява на по-малки парчета в подготовка за следващата важна стъпка – пулпиране.

По време на пулпирането нарязаният материал се смесва с вода в големи вани, за да се разрушат влакната и да се създаде каша. Тъй като материалът се разпада, различни компоненти, включително мастила, покрития и лепила, се отделят от влакната. След това получената целулоза преминава през процес на филтриране за отстраняване на замърсителите, където центробежните системи помагат за разделянето на различни материали по тегло, а магнитите се използват за отстраняване на метални предмети. След това целулозата може да бъде допълнително обработена, за да се преработи отново в чисти материали на основата на влакна.

Лепилото предизвикателство

Тук видът на лепилото, използвано в оригиналната опаковка, става решаващ за неговото въздействие върху околната среда.

Традиционните лепила могат да представляват значителни предизвикателства в процеса на рециклиране, като създават „лепкави“ – малки, лепкави частици, които могат да замърсят рециклираната целулоза и да повлияят на качеството на крайния рециклиран продукт. Тези лепкави вещества могат да се натрупат върху машини, причинявайки производствени проблеми и увеличавайки разходите за поддръжка на съоръженията за рециклиране. В резултат на това лепилата трябва да бъдат отстранени. Обикновено лепилата, използвани върху опаковките, обикновено се изгарят или депонират, след като са обезмаслени, което води до ненужни въглеродни емисии и може да доведе до навлизане на нежелани химикали и микропластмаси в околната среда.

Представяме ви Tecbond 214B

Топлото лепило Tecbond 214B на Power Adhesives е идеалното решение на този проблем. Със своята биоразградима формула Tecbond 214B може да бъде обезмаслено в процес на рециклиране и депониране, защото е разработено да се разгражда в открита среда, без да оставя никакви вредни остатъци, за разлика от конвенционалните лепила, които могат да се задържат с години. Това минимизира въздействието му върху околната среда, ако попадне на депото, и се постига без компромис с производителността.

Tecbond 214B започва биоразграждането си, когато е изложено на комбинация от кислород, топлина и ултравиолетова светлина. Когато тези три фактора се комбинират, започва разграждане на полимерите с дълга верига, които са вложени в лепилото. При продължително излагане на кислород, тези полимери ще се разградят в комбинация от вода, въглероден диоксид и органични вещества, които могат да бъдат консумирани от микроорганизмите в тяхната цялост.

Преработвателите на опаковки носят отговорността да вземат предвид всеки аспект от жизнения цикъл на своите продукти. Избирайки биоразградими лепила като Tecbond 214B, те могат значително да подобрят профила на устойчивост на своите продукти, привеждайки се в съответствие с нарастващото търсене на екологични опаковъчни решения и по-добре да подпомагат намаляването на отпадъците при дизайна на опаковките. В индустрия, в която устойчивостта се разглежда във веригата на доставки, преминаването към биоразградими лепила е повече от просто интелигентно бизнес решение – то демонстрира ангажимент за опазване на околната среда и стъпка към по-чисто, по-зелено бъдеще.