Образуването на връзки с помоща на лепило не е толкова лесно, колкото лепилото просто да залепи два материала заедно. В зависимост от материалите, които се залепват, лепилото ще образува връзки, използвайки комбинация от два различни механизма: физическо свързване и химическо свързване. Въпреки че и двете са важни, тези връзки работят по различни начини, всяка със своите уникални силни страни и ограничения.
Какво е физическо свързване?
Физическото свързване се отнася до лепило, което се закрепва към субстратите и образува физическа връзка, откъдето идва и името. Физическите връзки се образуват, когато разтопено лепило се нанесе върху субстрат и изтича в отворените пространства на повърхността. След това лепилото се охлажда и втвърдява, образувайки връзка между субстратите. Тази форма на залепване е преобладаващият механизъм за залепване върху порести субстрати като необработено дърво, плат, картон и др.
Елементите, които могат да повлияят на силата на физическата връзка, включват вискозитет на лепилото, отворено време и дължината и силата на компресия на субстрата. Лепилата с по-нисък вискозитет имат увеличен дебит, което им позволява да се разпространяват по-лесно и да проникнат в по-малките пространства на повърхността на основата, укрепвайки още повече връзката.
Степента на компресия, приложена върху субстратите, ще определи колко далеч в откритите пространства ще навлезе лепилото. Лепилата с по-висок вискозитет може да не се вливат адекватно в основата, когато са нанесени първоначално, но при натиск те навлизат в повърхностните празнини и образуват силна физическа връзка, след като стегнат.
За лепила с по-бавно втвърдяване, продължителността на компресията също ще повлияе на здравината на свързване, тъй като колкото по-дълго субстратите се държат заедно, толкова по-дълго лепилото се изтласква в отворени пространства, докато е все още не е стегнало окончателно.
Що се отнася до отвореното време, лепилата със средно до дълго отворено време имат повече време да се влеят в и през субстрата, запълвайки повече празнини в повърхността преди да се втвърдят.
Какво е химическо свързване?
Химическото свързване при топлите лепила включва образуването на полярни или неполярни взаимодействия между адхезивните молекули в субстрата. С други думи, лепилото ще има някаква форма на „привличане“ към двата субстрата.
Пример за полярно и неполярно взаимодействие е вода и масло. Водата е полярно съединение, а маслото е неполярно съединение, което означава, че те не съвпадат химически и следователно се разделят, когато влязат в контакт едно с друго.
Топлите лепила действат чрез химическо отразяване на субстратите, към които се опитват да се свържат: полярните субстрати изискват полярно лепило, за да образуват връзка, с неполярни субстрати, изискващи неполярно лепило. В много основен смисъл химическата съвместимост формира молекулярни взаимодействия между лепилото и субстрата, което води до химическо свързване.
Химическото свързване е необходимост при гладки, непорести субстрати или субстрати, чиито порести области вече са били запълнени с друго вещество. Например, полипропиленът е изключително труден за свързване, тъй като химическият му състав е труден за съпоставяне, докато UV-лакираните или отпечатаните материали са покрити с лак или мастило, които вече са запълнили всички празнини върху материала.
Молекулите на топлите лепила изискват енергия, за да образуват своите връзки. Те получават тази енергия под формата на топлина. Поради тази причина, колкото по-висока е температурата на приложение, толкова повече енергия имат молекулите, за да образуват ефикасно връзки. Увеличаването на количеството лепило, нанесено върху субстрата, на свой ред ще увеличи броя на молекулите, налични за свързване.
Без значение какъв метод на свързване се изисква за въпросния субстрат, лепилото винаги ще се опитва да образува както физическа, така и химическа връзка. Някои от най-силните връзки се получават, когато лепилото осъществява смес от физическо и химическо свързване.
За повече информация относно нашите лепила, моля свържете се с нашия специализиран екип, който ще ви насочи към правилните лепила и апликатори за вашата задача.